skip to Main Content

A kötőszöveti masszázs

A kötőszöveti masszázs kizárólag gyógymasszázs, vagyis csak betegségek kezelésére alkalmas. A masszázs nem pihentető vagy relaxáló, a páciens többnyire ülő helyzetben van, a fogások egyes helyeken kellemetlen is lehet. A masszázst leggyakrabban csak fedetlen háton végzik, más testrész rendszerint érintetlen marad. E masszázs alapjait Elizabeth Dicke 1929-ben dolgozta ki, saját magán kísérletezve.

A gyógytornásznő alsó végtagi érszűkületben szenvedett, a tünetként felbukkanó derékfájdalmakat a keresztcsont fölött úgynevezett „húzó” fogásokkal próbálta csillapítani.

Ekkor az alsó végtagban bizsergést érzett és enyhe melegség öntötte el. A saját kezelését többször is megismételte, minek végeredménye az lett, hogy lábát nem volt szükséges műtétre vinni. Ezek után saját tapasztalataiból jegyezte le e masszázs alapjait, és pontos meneteit, majd bevezette, mint egy új gyógymódot.

A kötőszöveti masszázs elmélete a következő: A belső szervrendszerek betegségei során a kötőszövetekben változó feszülés jön létre. A masszázs során alkalmazott távolhatás a vegetatív idegrendszeren keresztül érvényesül. Mindezen tények után kutatók kapcsolatot találta a vegetatív idegrendszer és a kötőszövetek között. A kötőszövet mechanikai ingerlése így szegmentálisan (szelvényezetten) befolyásolja a szervek működését. A vegetatív idegrendszer tónusállapotát normalizálni lehet általa, ehhez azonban elengedhetetlen a vegetatív idegrendszer kiváló ismerete. A kötőszöveti masszázs technikája: a masszázs fogásai leginkább a svédmasszázs technikájára hasonlít, de van néhány speciális szabály.

A kezelést mindig 3. és 4. ujjal végzik (középső és gyűrűs ujj). A technika lényege a 3 ütemű, a 2 ütemű technika és a terápiás lehúzások. A 3 ütemű technikát csont közelben végzik. Rátenni, elhúzni és kampószerűen a csontra húzni a kötőszövetet. Fontos, hogy az ujj ne a bőrön haladjon, hanem a kötőszövetet húzza. Ez a „kampó” fogás okozhat némi kellemetlen érzést, fájdalmat a páciensnél. A 2 ütemű technikában a „kampó” elmarad. A masszázs érinti a keresztcsontot, a bordákat és a gerincet, a lapockát, a vállakat, és a hasat is, egy masszázs 5 pontosan előírt menetből áll, egy kezelés körül-belül 30-40 percig tart. Egy kezelési ciklus 13-18 kezelésből is állhat, melynek során az első 4-5 alkalomnak egymást követő napon kell megtörténnie, különben a vegetatív válaszreakciók nem jelentkeznek.

A kötőszövet lazulása esetén lehet lecsökkenti a masszázs időtartamát és lecsökkenteni heti 3-4 alkalomra a kezelést. Bár ez a fajta masszázs nem az, amire az ember szívesen járna el minden héten, hatása érszűkületnél, vesegyulladás után, gyomorhurutnál és egyes reumás izületi betegségnél határozottan jótékony.

A masszázs sokkal több, mint pusztán pihentető dögönyözés. Valójában természetes ösztöneink a szükség pillanatában a masszázs felé fordulnak. Ez az oka annak, hogy akaratlanul is masszírozzuk a fájó izmokat és ez vezetett a masszázsterápia rohamos fejlődéséhez is. További bónuszként a masszázs számos egészségügyi előnnyel jár. Szerencsére a masszázsok sokféle hosszúságúak és különböző stílusban végezzük őket, ami azt jelenti, hogy az igazán mozgalmas életmódot folytató emberek is kihasználhatják ezt az egészségjavító technikát.

A masszázs korábban csak csúcskategóriás gyógyfürdőkben vagy egészségklubokban volt elérhető. Néhányan a gazdagok luxusának tekintették, vagy az illegális tevékenységek kódszójának. Manapság a masszázs széles körben elérhető, és fontos eszköznek tekintik a mentális és fizikai egészség elősegítésében.

A masszázs a könnyű simítástól a mély nyomásig terjedhet. Általában az integratív orvoslás részének tekintik. A masszázs egy általános kifejezés a bőr, az izmok, az inak és az ínszalagok nyomására, dörzsölésére és manipulálására.

Általános tévhit a masszázzsal kapcsolatban, hogy ez csak egy „fürdőnap” kiegészítése, és az Ön kényeztetésére szolgál. Bár ez bizonyos emberekre igaz, leggyakrabban hatékony stressz- és fájdalomcsillapító eszköz.

Mentális előnyök

A masszázsnak számos mentális egészségügyi előnye is van. Még azok is, akik a fizikai előnyökre összpontosítanak, azt mondják, kevésbé érzik magukat stresszesnek a masszázs után.

  • Csökkent szorongás
  • Több energia
  • Növelje a jólét érzését
  • Alacsonyabb a stressz szint
  • Javított relaxáció
  • Javított hangulat

A masszázs egészségügyi előnyei

  • Fejfájás csökkenése, megszüntetése,
  • Álmatlanság ellen,
  • Idegfájdalom megszüntetése
  • Posztoperatív ellátás,
  • Hegszövet gyorsabb gyógyulása,
  • Lágyszövet-húzódások és sérülések enyhítése, kezelése.
  • Sportsérülések kezelése, megelőzése.
  • Szorongás csökkentés, megszüntetése.
  • Depresszió csökkentése.
  • Emésztési zavarok megszüntetése.

Fizikai előnyök

A legtöbb ember számára a masszázsterápia fontos része a speciális gyógykezelési terveknek, hogy segítse őket visszatérni a napi tevékenységhez. Például a masszázsterápia hasznos műtét vagy ízületi sérülés után is a gyógyulás elősegítésére.

A masszázs fizikai előnyei:

  • Javított vérkeringés.
  • Jobb minőségű alvás.
  • Gyorsabb felépülés az edzések között.
  • Fokozott rugalmasság.
  • Kevesebb fájdalom.
  • Megerősített immunválasz.
  • Csökkent izommerevség.
  • Csökkent ízületi gyulladás.

Masszázs után

Gyakran előfordul, hogy egy masszázs után ellazultnak, fáradtnak vagy akár fájdalmasnak érzi a testrészeit. Ennek az az oka, hogy az izmait a masszázsterapeuta megdolgozta. A masszázs után fejfájást vagy hányingert tapasztalhat. Masszázs után úgy is érezheti magát, mint aki végig csinált egy edzést.

Vannak, akik úgy gondolják, hogy a masszázsnak fájnia kell, hogy segítsen. De a masszázsnak nem kell fájdalmasnak lennie ahhoz, hogy hatékony legyen.

Ha a masszázsterapeuta túl erősen dolgozik, kérjen enyhébb kezelést. Időnként előfordulhat, hogy egy csomónak tűnő izomnak érzékeny pontja van. Valószínűleg kényelmetlen lesz, amíg a masszázsterapeuta kidolgozza. De ha fájdalmassá válik, szóljon.

Masszázs terapeuta kiválasztása

Más egészségügyi szakemberekhez hasonlóan fontos, hogy Ön tudatos fogyasztó legyen, ha masszőrt választ. Rendszeres ügyfeleim, visszatérő vendégeim jelezték, hogy bár sokan végeznek masszőri munkát, nagyon kevesen vagyunk, akik valódi egészségügyi masszőr végzettséggel rendelkezünk és a megfelelő gyakorlatunk is megvan ehhez a munkához. Egy képzett masszőr, technikák hatalmas eszköztárával rendelkezik, amelyekből az Ön igényei alapján lehet választani és az Ön visszajelzései alapján végzem és módosítom a masszázst.

A masszázsterápia biztonságos és hatékony minden korosztály számára. Ez nem csak egy jó közérzet javító módja annak, hogy kényeztesse magát. Ez egy hatékony eszköz, amely segít az egészsége és fizikai, illetve mentális állapota javításában, akár egy betegség utáni gyógyulási szakaszban van, akár teljesen egészségesen vesz igénybe frissítő, kondicionáló masszázst.

A masszázst egyre gyakrabban kínálják a standard kezelések mellett számos egészségügyi állapot és helyzet esetén.

Back To Top