skip to Main Content

A masszázs története

A masszázs egészségjavító hatását az emberiség az ősidők óta ismeri. Európában és Ázsiában is több ezer éves múltra tekint vissza a masszázs irodalma. Pehr Henrik Ling svéd vívómester (1776–1839) rendszerezte a fogásokat, a gyógymasszázst tornagyakorlatokkal kombinálta. Foglalkozott a masszázs hatásaival és javallataival is. Ling volt aki Stockholmban 1813-ban megalapította a központi Gyógytorna és Masszázsintézetet („Zentralinstitut für Heilgymnastik und Massage“). Ebben az összefüggésben érdekes megjegyezni, hogy a svéd masszázst az amerikai importjával sajnálatos módon a klubokban honosodott meg, ezzel nagyot vesztve morális értékéből. Ez az oka annak, hogy a 20.-ik századi Európában kerülik a svéd masszázs megnevezést. Komoly intézmények szívesebben csak a „klasszikus masszázs” megnevezést használják.

1867-ben a holland Mezger adott ki egy összefoglaló munkát az addigi tapasztalatokról, tőle ered a svéd masszázs elnevezés. A masszázs élettani hatásainak alapjait több neves orvos is vizsgálta. A svédmassszázs fogásait egy berlini ortopédus Albert Hoffa (1859–1907) a 19. század végén fejlesztette a ma ismert formára. A mozgásszervi panaszokra kifejlesztett fogásokat passzív izületi kimozgatásokkal kombinálta. A masszázs fejlődése elvezetett a gyógymasszázs különböző fajtáihoz: mint a szegment masszázs (Henry Head), a kötőszöveti masszázs. (Prof. Kohlrausch Elisabeth Dicke-kel (Physiotherapeut) (1884–1952) végzett kísérleteiben rájött a neuroszegmentális kölcsönhatásra.) Egyidőben Dr. Paul Vogler kifejlesztette a kolon masszázst és a csonthártyamasszázst. 1928-ban a párizsi orvosi világkongresszuson a dán származású Dr. Emil Vodder bemutatta a kézi nyirokmasszázst, (manuális Lymphdrainage) amit feleségével fejlesztett ki. A klasszikus masszázs mellet ma ez a leghasználtabb gyógymasszázs.

Valójában természetes ösztöneink a szükség pillanatában a masszázs felé fordulnak. Ez az oka annak, hogy akaratlanul is masszírozzuk a fájó izmokat és ez vezetett a masszázsterápia rohamos fejlődéséhez is. További bónuszként a masszázs számos egészségügyi előnnyel jár. Szerencsére a masszázsok sokféle hosszúságúak és különböző stílusban végezzük őket, ami azt jelenti, hogy az igazán mozgalmas életmódot folytató emberek is kihasználhatják ezt az egészségjavító technikát.

A masszázs a könnyű simítástól a mély nyomásig terjedhet. Általában az integratív orvoslás részének tekintik. A masszázs egy általános kifejezés a bőr, az izmok, az inak és az ínszalagok nyomására, dörzsölésére és manipulálására.

Általános tévhit a masszázzsal kapcsolatban, hogy ez csak egy „fürdőnap” kiegészítése, és az Ön kényeztetésére szolgál. Bár ez bizonyos emberekre igaz, leggyakrabban hatékony stressz- és fájdalomcsillapító eszköz.

A masszázs korábban csak csúcskategóriás gyógyfürdőkben vagy egészségklubokban volt elérhető. Néhányan a gazdagok luxusának tekintették, vagy az illegális tevékenységek kódszójának. Manapság a masszázs széles körben elérhető, és fontos eszköznek tekintik a mentális és fizikai egészség elősegítésében.

Masszázs terapeuta kiválasztása

Más egészségügyi szakemberekhez hasonlóan fontos, hogy Ön tudatos fogyasztó legyen, ha masszőr -t választ. Rendszeres ügyfeleim, visszatérő vendégeim jelezték, hogy bár sokan végeznek masszőri munkát, nagyon kevesen vagyunk, akik valódi egészségügyi masszőr végzettséggel rendelkezünk és a megfelelő gyakorlatunk is megvan ehhez a munkához. Egy képzett masszőr, technikák hatalmas eszköztárával rendelkezik, amelyekből az Ön igényei alapján lehet választani és az Ön visszajelzései alapján végzem és módosítom a masszázst.

A masszázsterápia biztonságos és hatékony minden korosztály számára. Ez nem csak egy jó közérzet javító módja annak, hogy kényeztesse magát. Ez egy hatékony eszköz, amely segít az egészsége és fizikai, illetve mentális állapota javításában, akár egy betegség utáni gyógyulási szakaszban van, akár teljesen egészségesen vesz igénybe frissítő, kondicionáló masszázst.

A svéd masszázs alapjain nyugszik az irodai masszázs is, amelyet azonban ruhán keresztül végeznek. Ma Európában a masszázs, a reflexterápiának számító kötőszöveti és szegmentmasszázs a masszőr és fizio terapeuta kiképzés szerves része. Több országban a nyirokmasszázs is az alapkiképzés eleme. A masszőrök és a fizioterapeuták mesterségét szigorú törvények védik.

Masszázs után

Vannak, akik úgy gondolják, hogy a masszázsnak fájnia kell, hogy segítsen. De a masszázsnak nem kell fájdalmasnak lennie ahhoz, hogy hatékony legyen. Masszázs után úgy is érezheti magát, mint aki végig csinált egy edzést. Gyakran előfordul, hogy egy masszázs után ellazultnak, fáradtnak vagy akár fájdalmasnak érzi a testrészeit. Ennek az az oka, hogy az izmait a masszázsterapeuta megdolgozta. A masszázs után fejfájást vagy hányingert tapasztalhat. Ha a masszázsterapeuta túl erősen dolgozik, kérjen enyhébb kezelést. Időnként előfordulhat, hogy egy csomónak tűnő izomnak érzékeny pontja van. Valószínűleg kényelmetlen lesz, amíg a masszázsterapeuta kidolgozza. De ha fájdalmassá válik, szóljon.

Mentális előnyök

A masszázsnak számos mentális egészségügyi előnye is van. Még azok is, akik a fizikai előnyökre összpontosítanak, azt mondják, kevésbé érzik magukat stresszesnek a masszázs után.

  • Csökkent szorongás
  • Több energia
  • Növelje a jólét érzését
  • Alacsonyabb a stressz szint
  • Javított relaxáció
  • Javított hangulat

A masszázs egészségügyi előnyei

  • Fejfájás csökkenése, megszüntetése,
  • Álmatlanság ellen,
  • Idegfájdalom megszüntetése
  • Posztoperatív ellátás,
  • Hegszövet gyorsabb gyógyulása,
  • Lágyszövet-húzódások és sérülések enyhítése, kezelése.
  • Sportsérülések kezelése, megelőzése.
  • Szorongás csökkentés, megszüntetése.
  • Depresszió csökkentése.
  • Emésztési zavarok megszüntetése.

Fizikai előnyök

A legtöbb ember számára a masszázsterápia fontos része a speciális gyógykezelési terveknek, hogy segítse őket visszatérni a napi tevékenységhez. Például a masszázsterápia hasznos műtét vagy ízületi sérülés után is a gyógyulás elősegítésére.

A masszázs fizikai előnyei:

  • Javított vérkeringés.
  • Jobb minőségű alvás.
  • Gyorsabb felépülés az edzések között.
  • Fokozott rugalmasság.
  • Kevesebb fájdalom.
  • Megerősített immunválasz.
  • Csökkent izommerevség.
  • Csökkent ízületi gyulladás.
Back To Top